Tutoriale4Ever

AcasaInregistrareConectare
Top postatori
George*

+100/500

Seth1

[Owner]Dysaer

Costelus

krak

DawG

sMoToCeL

Madalyn

Fr3sh

Bookmarking social
Bookmarking social digg  Bookmarking social delicious  Bookmarking social reddit  Bookmarking social stumbleupon  Bookmarking social slashdot  Bookmarking social yahoo  Bookmarking social google  Bookmarking social blogmarks  Bookmarking social live      

Pastrati adresa Tutoriale4Ever pe site-ul dvs. de bookmarking social
Ultimele subiecte
» Client by xxxone v2.0 [Cel mai bun client cu Mc.txt]
Mar Apr 07, 2015 3:16 am Scris de cosmogryg

» SERVER FILES BY FRENQEN
Vin Dec 12, 2014 7:55 am Scris de claudiuzz

» Extream Gaming devine Support Tutorials
Mar Oct 28, 2014 10:55 am Scris de George*

» ServerFiles PvM Romanesc 100%+Server tutorial
Joi Oct 09, 2014 11:26 pm Scris de olimpicul69

» Cerere Parteneriat Renegati.Forumz.Ro
Sam Aug 23, 2014 12:03 am Scris de KGB_ZOLTAN™

» Animatie Patratel-Bani
Lun Iul 21, 2014 1:04 am Scris de kkmariusik

» SERVERFILE~PvP~2013 XPM
Vin Mar 14, 2014 11:17 am Scris de Iulian007

» Metin2 Magic
Sam Mar 08, 2014 9:12 am Scris de George*

» Cum sa implementezi o arma
Mar Feb 04, 2014 4:04 am Scris de alexpica

» Costume system
Mier Ian 29, 2014 10:56 pm Scris de George*

Statistici
Avem 552 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: 123123

Membrii nostri au postat un numar de 716 mesaje în 461 subiecte
Cuvinte-cheie
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Parteneri
forum gratuit

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Forum
Connect: DrX.FhG.Ro P.FhG.Ro GG.FhG.Ro
Vizitatori

Distribuiţi| .

Cum sa faci un server de Metin2 cu Hamachi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
George*

Fondator

Fondator

masculin Mesaje : 424
Multumiri Acordate : 8
Varsta : 22
Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Nervos

MesajSubiect: Cum sa faci un server de Metin2 cu Hamachi Mier Ian 29, 2014 10:16 pm

Vad ca multi dintre voi cauta pe net Cum sa faci un server de Metin2 cu Hamachi dar nu intelegeti tot aici va voi explica cat mai bine :)
ATENTIE
Acest Tutorial este facut 99% de mine
Respectati Copyright-ul . Nu dati copy/paste si ziceti ca este facut de voi!

[size=150]Pentru a detine un server trebuie sa indepliniti cerintele:[/size]

Sistem Operare: Windows XP, Vista sau 7.
Memorie RAM: minim 2 gb.(Ca sa nu aveti prea mult lag)
Placa Video: minim 256 mb.(Pentru functionarea jocului)
Net: Cel putin 10-20 MB upload(De ce trebuie viteza upload? Pentru a tine 1 jucator pe server iti trbuie minim 200-300 KB). Nu se ia in calcul viteza de Download.
Pentru a vedea viteza de Download/Upload (REALA) intrati pe : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pasul 1 – Descarcarea programelor necesare crearii serverului

PortMap(Varianta in Romana by DeViL)- O voi atasa la sfarsitul tutorialului :)
Hamachi --- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Navicat --- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Server File! --- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
VirtualPC 32bit(pentru Windows pe 32bit): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
VirtualPC 64bit(pentru Windows pe 64bit): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Client by Abesgaare 3.7: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pasul 2 – Instalarea programului Hamachi. Instalarea si deschiderea serverului.

Mai intai instalati Hamachi si faceti o retea Hamachi(apasati Create a New Network)Cand e gata instalarea programului Hamachi dai pe butonul acela Albastru gen cel de Turn Off.Intrati in “Clientul Metin2 -> mc.txt” si in loc de ip-ul de acolo, puneti ip-ul vostru de Hamachi.

Dezarhivati fisierul “InstantServer.exe” – parola “mcncc.com“.Va apare o chestie cu litere Chinezesti dati pe butonul din stanga apoi screti parola "mcncc.com", apoi mai apasati ofata acelasi buton :) . Intrati in fisierul dezarhivat si redenumiti fisierele cu extensiile “*.vhd“ si “*vmc” in “Metin2.vhd” respectiv “Metin2.vmc“. Click dreapta pe “Metin2.vmc” -> Click Dreapta -> Open With -> Notepad. In acest fisier puteti gasi:

Cod:
  <memory>
    <ram_size type=”integer”>827</ram_size>
    </memory>
Numarul 827 reprezinta numarul in mb de rami pe care ii poate folosi serverul. Aceasta de obicei se schimba in functie de cata Memorie RAM aveti. Ca sa aflati cata Memorie RAM aveti dati la Windows --> butonul Start( din partea din stanga jos a ecranului) -->My Computer --> Click dreapta --> Propieties.

Cod:
<pathname>
    <absolute type=”string”>C:/###/###.vhd</absolute>
    <relative type=”string”>./###.vhd</relative>
    </pathname>

In loc de “C:/###/###.vhd” puneti locatia fisierului “Metin2.vhd“. Spre exemplu “D:/Metin2/Metin2.vhd“. Mai jos, in loc de “###” srieti numele fisierului vhd, adica “Metin2.vhd“.

Daca am dezarhivat serverul in C si l-am redenumit Metin2, atunci ar trebui sa arate cam asa:

Cod:

<pathname>
    <absolute type=”string”>C:/Metin2/Metin2.vhd</absolute>
    <relative type=”string”>./Metin2.vhd</relative>
    </pathname>

Acum intrati in “Metin2.vmc”(Trebuie sa aveti VirtualPC instalat.). Asteptati sa se incarce pana apare pe ecran “login :“. Aici trebuie sa scrieti “root”. Dati enter si apare “Password”. Scrieti “mcncc.com” (Atentie! NU se vad stelute sau asteriscuri. Doar scrieti “mcncc.com” si dati enter.). Apare “Mcncc#“. Scrieti “sysinstall” si apoi apasati enter. Intrati la “Configure -> Networking -> Interfaces -> de0“. Apasati enter si apoi din nou enter.

La “Host:” trebuie sa scrieti “.localhost“. La “Domain:” scrieti “localhost“. La “IP4v Gateway:” scrieti ip-ul vostru de Hamachi, care apare deasupra numelui ales la instalare. La “IP4v Adress” scrieti ip-ul de hamachi iar cifrele de dupa ultimul punct le inlocuiti cu “.100“. Spre exemplu: Daca ip-ul meu de Hamachi este “5.149.164.59“, la “IP4V Adress” scriu “5.149.164.100“. La “Netmask:” scrieti “255.0.0.0“. Apasati “OK“, “Yes“, “Cancel“, “Cancel” si apoi “Exit Install“. (Atentie! Pentru a selecta diverse campuri unde trebuie sa scrieti, folositi tasta “TAB” ). Apoi scrieti “/etc/rc.d/netif restart“. La “Mcncc#”, scrieti “reboot“. Asteptati pana ce apare din nou “login:“. Scrieti “root” la “login:” si “mcncc.com” la “Password:“. Enter si apoi dupa ce s-a incarcat scrieti “./start“(“./start” veti scrie de fiecare data cand deschideti serverul) si lasati sa se incarce.

Intrati in PortMap. Dublu-click pe primul camp. Se deschide o fereastra, unde gasiti un ip “0.0.0.0“, pe care il modificati cu ip-ul de hamachi urmat de “.100“, in cazul meu “5.149.164.100“. Modificati ip-ul la toate campurile si apoi gasiti un buton verde(Scire pe el "Apri"):
Click pe fiecare camp si apoi pe acest buton, pentru a deschide porturile.

In VirtualPC, jos gasiti langa un icon cu un fisier, un icon cu un T intors. Click dreapta pe el si apoi “Networking Settings“. La “Adapter 1:” modificati in “Hamachi Network Interface“. Apoi OK. Cand apar 8 “connect: Operation timed out“, inseamna ca serverul este deschis.(Daca nu faceti acest pas serverul nu va merge)

Intrati in Clientul Metin2 si scrieti la “Username” rain, iar la “Password” 12345. Ar trebui sa intrati direct pe cont.

Daca a intervenit vreo problema la crearea serverului, scrieti in comentariu sau scrieti-mi un mail la adresa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , va voi raspunde cu placere.

Clientul pe care vi-l recomad este Client by Abesgaara 3.7 ( este cel mai complet si reusit client)

Mult succes!!
Sus In jos
http://tutoriale4ever.forumz.ro

Cum sa faci un server de Metin2 cu Hamachi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus
Pagina 1 din 1

Subiecte similare

-
ť HostName: Samp.Just2Play.Ro | Roleplay Server [0.3c]
ť *FiveTime* IP: 188.212.105.203 Contact id: samp_florin Server De samp nou deschis Si dam level bani Super server:X Va asteptam i pe dumneavoastra Dati click sa vedeti srv:Xpoze
ť HostName: FlyGaming RPG [0.3x] Server ON! Address: 93.119.26.209:7777 Players: 54 / 100 Ping: 56 Mode: FlyGaming RPG V0.1 Map: Los Santos HostName: FlyGaming RPG [0.3x] Server ON! Address: 93.119.26.209:7777 Players: 54 / 100 Ping: 56
ť Partener Server
ť Toxic RPG | Romania [0.3x]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tutoriale4Ever :: Metin2 :: Tutoriale Metin 2-